środa, 17 kwietnia 2013

Była Magdalenka, jest BarbarkaCo by się stało, gdyby teraz rządy w mieście przejęli ludzie z roczników 70. i 80.?

Postanowiłem przygotować Urząd Miasta Dusz. To jest dream team, który tworzą megamocne nazwiska działaczy kulturalnych i społecznych z Torunia. Część z nich przyznaje się do swoich sympatii politycznych, niektórzy startowali, ale bez skutku do rady miasta. Nie sięgałem po aparatczyków, politologów i innych improduktywów. Część wydziałów – głównie dotyczących spraw administracyjnych - pozostawiłem bez obsady. Poza tym prawo się cały czas zmienia i dostęp do niektórych stanowisk będą mieli osoby bez kierunkowego wykształcenia. W przypadku wydziału prawnego myślałem o Michale Jakubaszku, adwokacie i radnym PiS, ale po namyśle zrezygnowałem, bo nie sądzę, aby interesowała go praca w takim zespole.

Oto moje zestawienie:

Biuro Toruńskiego Centrum Miasta – Paweł Kołacz, społecznik, założyciel Stowarzyszenia Bydgoskie Przedmieście, któremu w znacznym stopniu to osiedle zawdzięcza zmiany rewitalizacyjne. Współautor projektu „Restart” dotyczącego Starówki.

Wydział Środowiska i Zieleni – Piotr Wielgus, były specjalista ds. ochrony środowiska w Toruń Pacific, prezes fundacji Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, prowadzi firmę, która organizuje szkolenia z zakresu CSW.

Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji - Jarosław Jaworski, specjalista od PR, były dziennikarz, były satyryk, rzecznik prasowy wielu festiwali i organizacji. A do tego muzealnik, bloger, scenarzysta i producent.

Rzecznik prasowy prezydenta Torunia – Marcin Czyżniewski, historyk z wykształcenia, były dziennikarz, pracownik naukowy UMK i jego rzecznik prasowy, był niegdyś rzecznikiem prasowym prezydenta Michała Zaleskiego.

Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków – Jacek Chmielewski, fotografik z wykształcenia, pasjonat architektury modernistycznej, którą w zasadzie odkrył dla miasta.

Wydział Budżetu i Planowania Finansowego – Bartosz Dawidowicz, znany toruński internauta, absolwent warszawskiej SGH, ukończył kilkanaście kursów i stypendiów zagranicznych, krytyk polityki finansowej Michała Zaleskiego, neoliberał, ale wiele brakuje mu do dogmatyzmu.

Wydział Kultury – Katarzyna Jaworska, szefowa fundacji Biuro Kultury, organizatorka festiwalu filmowego Tofifest, pracowniczka CSW, w którym z powodzeniem prowadzi kino. Jurorka kilkunastu międzynarodowych festiwali filmowych. Filmoznawczyni i filolożka.

Wydział Prawny – Paweł Matlakiewicz, absolwent prawa UMK, doktorant na zarządzaniu. Specjalista od pozyskiwania środków europejskich, animator lokalnego życia kulturalnego, były przewodniczący samorządu studenckiego UMK, były prezes fundacji Platon.

Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej – Magdalena Szwechowicz, animatorka społeczna, współpracowała z Polską Akcją Humanitarną i fundacją Światło, prowadzi kilkanaście akcji charytatywnych.

Wydział Gospodarki Komunalnej – Maciej Neumann, historyk z wykształcenia, publicysta, znawca nowych rozwiązań w komunikacji publicznej w Europie. Stworzył najlepszą społeczną koncepcję modernizacji pl. Rapackiego w Toruniu.

Wydział Rozwoju i Programowania Europejskiego – Maciej Duszyński, absolwent Akademii Artes Liberales, UMK i UW. Publicysta, specjalista od stosunków międzynarodowych, ukończył wiele kursów i stypendiów zagranicznych, animator kultury. Obecnie mieszka w Indonezji.

Wydział Architektury i Budownictwa – Marta Kołacz, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, specjalistka od designu.

Wydział Inwestycji i Remontów - Tomasz Wegner, muzyk i filolog polski, specjalista od PR w Skanska Polska. Zna się na dużych inwestycjach.

Biuro Obsługi Inwestora – Łukasz Broniszewski, filozof z wykształcenia, fotografik, szef fundacji Stabilo – jednej z największych w regionie organizacji pozarządowej zajmującej się aktywizacją zawodową bezrobotnych. Zajmuje się głównie rynkiem pracy.

Wydział Promocji – Artur Jabłoński, bloger, wykładowca akademicki, specjalista od PR, nowych mediów i social media.

Wydział Sportu i Turystyki – Dawid Witnik, student administracji UMK, szef drużyny futbolu amerykańskiego Angels, wspiera sport amatorski i młodzieżowy.

Wydział Edukacji – Marta Karalus, animatorka kultury, autorka wielu inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych, założyła m.in. Kulturhauz, stowarzyszenie Sztuka Cię Szuka.

Miejski Rzecznik Konsumentów – Kamil Sakałus, dziennikarz, redaktor, wydawca, na swoim blogu kulinarnym piętnuje przypadki łamania praw konsumenta.

Teatr Baj Pomorski – Romuald Pokojski, szef Teatru Wiczy, jeden z najciekawszych reżyserów młodego pokolenia, obecnie prowadzi teatr Miniatura w Gdańsku.

Dwór Artusa – Marceli Sulecki, absolwent stosunków międzynarodowych, animator kultury związany z fundacją Win-Win, publicysta.

Dom Muz – Katarzyna Jankowska, malarka z wykształcenia, animatorka kultury, specjalistka od edukacji artystycznej. Współtworzy Kulturhauz.

Młodzieżowy Dom Kultury – Matylda Hinc, specjalistka od edukacji artystycznej, pracuje w CSW.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - Jan Świerkowski, doktorant na astronomii UMK, szef fundacji Platon, organizator spektakli Instytutu B61.

Centrum Sztuki Współczesnej - Monika Weychert-Waluszko, jedna z najciekawszych kuratorek młodego pokolenia, krytyczka sztuki, dziennikarka i animatorka kultury.

Toruńska Agenda Kulturalna - Dorota Schreiber, animatorka kultury związana z fundacją You Have It, specjalizuje się w wymianach międzynarodowych i edukacji artystycznej.

Prezydent Miasta Torunia - Joanna Scheuring-Wielgus, obecnie pracowniczka Toruń Pacific, specjalistka od zdobywania funduszy europejskich, prowadzi fundację Win-Win, wcześniej współpracowała m.in. z Teatrem Wiczy i Pracownią Zrównoważonego Rozwoju, zainaugurowała kilka dyskusji dotyczących przyszłości Torunia.

16 komentarzy:

 1. czyli byś poupychał swoich znajomków :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyli jest tak - teraz rządzą nie moi znajomi z rocznika 50-60 i jest niefajnie, natomiast jak zaczną rządzić moi znajomi z rocznika 70-80 to wtedy wszystko będzie grało.
  Mechanizm sprawdzony niejednokrotnie - obsadzamy swoich kumpli na stołki, nie ważne czy coś potrafią czy nie. I niestety potem jest efekt taki sam jak teraz - nikt się na niczym nie zna.
  Żałosne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Redaktorze Giedrys, jestem z Pana dumny. Pana Barbaka lepsza od mojej Magdalenki.
  Adam Michnik

  A tak serio. Sam pomysł odświeżenia kadr nie jest zły, ale wpisywać w projekt reformy nepotyzm to już jest niesmaczne. Poza tym sugeruje, że ławka rezerwowych w głowie Pana Redaktora jest tak naprawdę krótka. Generalnie nasuwa się obawa, że lepsze będzie wrogiem dobrego.

  OdpowiedzUsuń
 4. A może by to tak zgodnie z prawem zrobić i konkursy rozpisać. Gwarantuje, że żadne z nich nawet w pierwszej dziesiątce najlepszych kandydatów by się nie znalazło.
  Żal czytać takie głupoty. Czysta strata czasu. Lepiej sobie wyobrazić i się pośmiać jakby to bylo gdyby Palikot Prezydentem został

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za uwagi, zwłaszcza internautom z Toruńskich Wodociągów i magistratu. Pamiętacie, że jest coś takiego jak IP?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty, Giedrys Ci Anonimowi to traktują poważnie. To nawet Mrożek z Gombrowiczem nie dali by rady.

   Usuń
 6. a ja jestem zainteresowany szkoleniem z CSW :)))

  OdpowiedzUsuń
 7. W takim razie Grzegorz Giedrys na Prezydenta. Pomysł ciekawy, ale sam widzisz, że jest to upychanie znajomych, którzy mają większe lub mniejsze pojecie o czymś. Wiele z tych osób za parę lat może i będzie pełniło tę rolę, ale ja osobiście jako rocznik 85 nie głosowałbym na Ciebie. Zaleski jak narazie ma olbrzymie zaufanie mieszkańców, zwłaszcza tych starszych, bo jego poprzednicy byli po prostu nieudolni i do tego wredni. Gratulację za pomysł i zastanów się chłopie nad kandydaturą. Jakby co to nie sprawdzaj mojego IP, bo nie jestem z Wodociagów. Czasami ewentualnie ciągnę przez wodę :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Przypomina mi to zabawę dzieci w sklep. Ty będziesz sklepową bo masz fartuszek, ty klientem bo masz portfel, a ty dostawcą bo jesteś naszym kolegą. Wszyscy są zadowoleni, bo się znają, wiedzą że są najlepsi i nie ma to znaczenia, że to tylko taki miraż.
  Pan Jasełko

  OdpowiedzUsuń
 9. Bez problemów podać mogę wielu kontrkandydatów. Oczywiście również megamocne nazwiska działaczy kulturalnych i społecznych z Torunia z roczników 70. i 80.

  OdpowiedzUsuń
 10. Skoro są to dobrzy kandydaci to dlaczego nie są na stanowiskach?

  OdpowiedzUsuń
 11. Bo rządzi klika Zaleskiego !!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 12. Zbiorowa histeryjka. Literatura medyczna zna takie przypadki. Przeświadczenie o mocy, wyjątkowości, nadludzkich uszach, oczach i czynach. Niech Pan zakończy z alkoholem i używkami do płuc i oszczędzi też nosek. Inaczej one skończą z Panem, ku uciesze szanownego grona Panu podobnych.

  OdpowiedzUsuń
 13. kumple, kumple ewryłer. redaktorze robisz tym ludziom niedźwiedzią przysługę

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie wiem o czym piszesz, bo nie mogę tego przeczytać. Jasna czcionka na ciemnym tle.....

  Ludzie, nie bolą was oczy?

  OdpowiedzUsuń