środa, 17 kwietnia 2013

Była Magdalenka, jest Barbarka



Co by się stało, gdyby teraz rządy w mieście przejęli ludzie z roczników 70. i 80.?

Postanowiłem przygotować Urząd Miasta Dusz. To jest dream team, który tworzą megamocne nazwiska działaczy kulturalnych i społecznych z Torunia. Część z nich przyznaje się do swoich sympatii politycznych, niektórzy startowali, ale bez skutku do rady miasta. Nie sięgałem po aparatczyków, politologów i innych improduktywów. Część wydziałów – głównie dotyczących spraw administracyjnych - pozostawiłem bez obsady. Poza tym prawo się cały czas zmienia i dostęp do niektórych stanowisk będą mieli osoby bez kierunkowego wykształcenia. W przypadku wydziału prawnego myślałem o Michale Jakubaszku, adwokacie i radnym PiS, ale po namyśle zrezygnowałem, bo nie sądzę, aby interesowała go praca w takim zespole.

Oto moje zestawienie:

Biuro Toruńskiego Centrum Miasta – Paweł Kołacz, społecznik, założyciel Stowarzyszenia Bydgoskie Przedmieście, któremu w znacznym stopniu to osiedle zawdzięcza zmiany rewitalizacyjne. Współautor projektu „Restart” dotyczącego Starówki.

Wydział Środowiska i Zieleni – Piotr Wielgus, były specjalista ds. ochrony środowiska w Toruń Pacific, prezes fundacji Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, prowadzi firmę, która organizuje szkolenia z zakresu CSW.

Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji - Jarosław Jaworski, specjalista od PR, były dziennikarz, były satyryk, rzecznik prasowy wielu festiwali i organizacji. A do tego muzealnik, bloger, scenarzysta i producent.

Rzecznik prasowy prezydenta Torunia – Marcin Czyżniewski, historyk z wykształcenia, były dziennikarz, pracownik naukowy UMK i jego rzecznik prasowy, był niegdyś rzecznikiem prasowym prezydenta Michała Zaleskiego.

Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków – Jacek Chmielewski, fotografik z wykształcenia, pasjonat architektury modernistycznej, którą w zasadzie odkrył dla miasta.

Wydział Budżetu i Planowania Finansowego – Bartosz Dawidowicz, znany toruński internauta, absolwent warszawskiej SGH, ukończył kilkanaście kursów i stypendiów zagranicznych, krytyk polityki finansowej Michała Zaleskiego, neoliberał, ale wiele brakuje mu do dogmatyzmu.

Wydział Kultury – Katarzyna Jaworska, szefowa fundacji Biuro Kultury, organizatorka festiwalu filmowego Tofifest, pracowniczka CSW, w którym z powodzeniem prowadzi kino. Jurorka kilkunastu międzynarodowych festiwali filmowych. Filmoznawczyni i filolożka.

Wydział Prawny – Paweł Matlakiewicz, absolwent prawa UMK, doktorant na zarządzaniu. Specjalista od pozyskiwania środków europejskich, animator lokalnego życia kulturalnego, były przewodniczący samorządu studenckiego UMK, były prezes fundacji Platon.

Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej – Magdalena Szwechowicz, animatorka społeczna, współpracowała z Polską Akcją Humanitarną i fundacją Światło, prowadzi kilkanaście akcji charytatywnych.

Wydział Gospodarki Komunalnej – Maciej Neumann, historyk z wykształcenia, publicysta, znawca nowych rozwiązań w komunikacji publicznej w Europie. Stworzył najlepszą społeczną koncepcję modernizacji pl. Rapackiego w Toruniu.

Wydział Rozwoju i Programowania Europejskiego – Maciej Duszyński, absolwent Akademii Artes Liberales, UMK i UW. Publicysta, specjalista od stosunków międzynarodowych, ukończył wiele kursów i stypendiów zagranicznych, animator kultury. Obecnie mieszka w Indonezji.

Wydział Architektury i Budownictwa – Marta Kołacz, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, specjalistka od designu.

Wydział Inwestycji i Remontów - Tomasz Wegner, muzyk i filolog polski, specjalista od PR w Skanska Polska. Zna się na dużych inwestycjach.

Biuro Obsługi Inwestora – Łukasz Broniszewski, filozof z wykształcenia, fotografik, szef fundacji Stabilo – jednej z największych w regionie organizacji pozarządowej zajmującej się aktywizacją zawodową bezrobotnych. Zajmuje się głównie rynkiem pracy.

Wydział Promocji – Artur Jabłoński, bloger, wykładowca akademicki, specjalista od PR, nowych mediów i social media.

Wydział Sportu i Turystyki – Dawid Witnik, student administracji UMK, szef drużyny futbolu amerykańskiego Angels, wspiera sport amatorski i młodzieżowy.

Wydział Edukacji – Marta Karalus, animatorka kultury, autorka wielu inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych, założyła m.in. Kulturhauz, stowarzyszenie Sztuka Cię Szuka.

Miejski Rzecznik Konsumentów – Kamil Sakałus, dziennikarz, redaktor, wydawca, na swoim blogu kulinarnym piętnuje przypadki łamania praw konsumenta.

Teatr Baj Pomorski – Romuald Pokojski, szef Teatru Wiczy, jeden z najciekawszych reżyserów młodego pokolenia, obecnie prowadzi teatr Miniatura w Gdańsku.

Dwór Artusa – Marceli Sulecki, absolwent stosunków międzynarodowych, animator kultury związany z fundacją Win-Win, publicysta.

Dom Muz – Katarzyna Jankowska, malarka z wykształcenia, animatorka kultury, specjalistka od edukacji artystycznej. Współtworzy Kulturhauz.

Młodzieżowy Dom Kultury – Matylda Hinc, specjalistka od edukacji artystycznej, pracuje w CSW.
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - Jan Świerkowski, doktorant na astronomii UMK, szef fundacji Platon, organizator spektakli Instytutu B61.

Centrum Sztuki Współczesnej - Monika Weychert-Waluszko, jedna z najciekawszych kuratorek młodego pokolenia, krytyczka sztuki, dziennikarka i animatorka kultury.

Toruńska Agenda Kulturalna - Dorota Schreiber, animatorka kultury związana z fundacją You Have It, specjalizuje się w wymianach międzynarodowych i edukacji artystycznej.

Prezydent Miasta Torunia - Joanna Scheuring-Wielgus, obecnie pracowniczka Toruń Pacific, specjalistka od zdobywania funduszy europejskich, prowadzi fundację Win-Win, wcześniej współpracowała m.in. z Teatrem Wiczy i Pracownią Zrównoważonego Rozwoju, zainaugurowała kilka dyskusji dotyczących przyszłości Torunia.

poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Natalia Waloch zmienia nazwisko, ale Facebook ją banuje



Robisz wielki błąd -
tylko tak może się zacząć przyzwoity wiersz weselny.
Jest kilka spraw, które musimy sobie raz na zawsze wyjaśnić.
Pomyśl o tym wszystkim ciepło, jak o przysłudze.
Droga do świętości jest krótsza przez męczeństwo.

Mam związanych z tobą kilka planów biznesowych.
Sprzedaż ziaren kawy, które opuściły Twój układ pokarmowy.
Mógłbym przysiąc, że mają normę ISO,
że są tak dobre jak święty Krzysztof.

Mogę się oszukiwać, że nic się teraz nie zmieni.
I że zawsze będziesz
ciepła jak baronowa Thatcher przed izbą lordów,
spokojna jak Tymoszenko na więziennym tramalu,
kontrowersyjna jak niebieskie dżinsy Beaty Kozidrak,
szczera jak bóle miesiączkowe Anny Grodzkiej.

Ale już poważnie, to ważna sprawa.
To złe, ale przyjemne, znęcać się nad słabszymi.
A później ustawić komórkę na pięć minut drzemki
i patrzeć, jak z tego miejsca rozchodzą się kręgi.

Obraca się w Tobie Zło.
Zło jest małe, krzyczy w Tobie i w Tobie płacze.
A gdy zbiera się mu na łzy, zbiera się na deszcz.
I gdy wyjdzie z Ciebie w stronę światła,
paląc za sobą mosty, trując studnie,
obsypując solą świeżą ziemię, dyrygując odwodami
i przegrupowaniami, i gdy wyjdzie z Ciebie,
gołębie zakręcą ponad tym złym miastem,
jakby chciały dać światu znak, że oto zaczyna się zagłada.

Głos Elohima brzmi dumnie, głos Adonaia grzmi pewnie,
jakby na starość uczył się aktorstwa w Studiu P.
Spłonie trzecia część ziemi, drzew i wszystka trawa zielona,
trzecia część wód stanie się krwią,
trzecia część wód stanie się piołunem.

Jak wybrnąć z tej towarzyskiej apokalipsy?
Kropka w prawym górnym rogu niczego nie kończy,
napisy końcowe niczego nie tłumaczą.
Z nim możesz pójść tylko na wrzosowisko
i zapomnieć wszystko, Natalio.
To ostatnie wesele, które skończy na Twoim fejsie.
Później na Twoim fejsie będzie kończył tylko Paweł.